Past District Officers

Past District Deputy Grand Masters

1968 R.W. Bro. Richard R. Roumfort, PDDGM
1976 R.W. Bro. Herbert N. Weaver, PDDGM
1977 R.W. Bro. Gordon L. Coombs, PDDGM, PDEO
1977 R.W. Bro. Keith E. McKinney, PDDGM, PDEO
1980 R.W. Bro. Nichlas L. Rast, PDDGM
1982 R.W. Bro. Robert E. Holsinger, PDDGM
1983 R.W. Bro. Harold F. Bates, PDDGM, PDEO
1985 R.W. Bro. Ronald F. Tice, PDDGM, PDEO
1986 R.W. Bro. Joseph Russell, PDDGM, PDEO
1988 R.W. Bro. Willard A. Smolinsky, PDDGM, PDEO
1989 R.W. Bro. James F. Hahlen, PDDGM
1991 R.W. Bro. Harry L.C. Bestland, PDDGM, PDEO
1992 R.W. Bro. Paul J. Belus, PDDGM, PDEO
1992 R.W. Bro. Robert L. Musgrove, PDDGM
1995 R.W. Bro. Dean F. Ferris, PDDGM
1997 R.W. Bro. Jerry M. Clemens, PDDGM
1998 R.W. Bro. Gregory B. Smith Sr., PDDGM, PDEO
1998 R.W. Bro. Gary D. Sneddon, PDDGM
2000 R.W. Bro. Joseph B. Phillis, PDDGM
2001 R.W. Bro. David L. Collins, PDDGM
2001 R.W. Bro, James C. Feist, PDDGM, PDEO
2002 R.W. Bro. Herbert H. Christian II, PDDGM, PDEO
2002 R.W. Bro. Kevin B. Todd, PDDGM, PGM
2004 R.W. Bro. Allan G. Bohr, PDDGM
2004 R.W. Bro. James J. Linger, PDDGM
2004 R.W. Bro. Glenn R. Shafer, PDDGM
2005 R.W. Bro. Joseph B. Benline, PDDGM, PDEO
2006 R.W. Bro. Donald E. Butream, PDDGM
2007 R.W. Bro. Calvin E. Guisto, PDDGM
2008 R.W. Bro. William E. Pierce, PDDGM
2010 R.W. Bro. John Martin, PDDGM
2011 R.W. Bro. Jerry M. Clemons, PDDGM
2011 R.W. Bro. Manuel B. Garcia Jr, PDDGM
2011 R.W. Bro. Gary L. Wilms, PDDGM
2012 R.W. Bro. Jim Myers, PDDGM
2016 R.W. Bro. Russell Gilliam, PDDGM
2017 R.W. Bro. Robert Ridzon, PDDGM
2019 R.W. Bro. Harold Cook, PDDGM
2019 R.W. Bro. Mike Duhamel, PDDGM
2019 R.W. Bro. Robert Ridzon, PDDGM

Past District Education Officers

W. Bro. Edwin L. Ott
W. Bro. Gerald C. Goodballet
W. Bro. Robert J. Hickle
W. Bro. Paul D. Rankin
W. Bro. William Weems
W. Bro. Jack C. Argabrite
W. Bro. Clarence E. Stefl
W. Bro. Charles R. Long
W. Bro. Steven A. Simms
W. Bro. Charles Karcher
W. Bro. David J. Moss
W. Bro. Patrick McGuire
W. Bro. Robert W. Ridzon
W. Bro. James Cardelien
W. Bro. George Brainard
W. Bro. Mike Duhamel
W. Bro. Terry Whitford
W. Bro. Dave Rainsberger

Past District Association Presidents

Name Lodge
James Myers Carroll Lodge No. 124
Norman Gent Sulgrave Lodge No. 696
Richard Roumfort Hillman Lodge No. 481
Clarence Ferguson Pilgrim Lodge No. 691
Donald Morris New Lisbon Lodge No. 65
Gerald Hasley Smithfield Lodge No. 182
Willard Thomas Hillman Lodge No. 481
Ben M. Moxley Pilgrim Lodge No. 691
Victor Woodworth Poland Lodge No. 756
Gerald C. Goodballet Riddle Lodge No. 315
Harold F. Bates Homeworth Lodge No. 499
Arthur D. Michael Jr. Pilgrim Lodge No. 691
Ronald F. Tice Jenkins Lodge No. 471
Edwin R. Smith Salem Lodge No. 698
Jack A. Morgan Western Star Lodge No. 21
William M. Weems Hillman Lodge No. 481
John Monroe Jr. Steubenville Lodge No. 45
Harold W. Cook Steubenville Lodge No. 45
Samuel M. Yuricic Pilgrim Lodge No. 691
Allen G. Bohr Sr. Meander Lodge No. 765
James C. Feist Leetonia Lodge No. 401
Richard J. Brady East Palestine Lodge No. 417
Robert R. DeFrank Pilgrim Lodge No. 691
John J. Vargo Hillman Lodge No. 481
David I. Evans Augusta Lodge No. 504
James R. Gilday Pilgrim Lodge No. 691
Frederick G. Fryman East Liverpool Lodge No. 681
John R. Deem Youngstown Lodge No. 615
James C. Eckard Pilgrim Lodge No. 691
John V. Fay St. Albans Lodge No. 677
William E. Pierce Steubenville Lodge No. 45
Carol E. Monday Riddle Lodge No. 315
Gary A. Brant Sulgrave Lodge No. 696
C. David Rhodes Toronto Lodge No. 583
Glenn Adams New Lisbon Lodge No. 65
Michael Vadas Sulgrave Lodge No. 696
John Molnar Wick Lodge No. 481
James Meyers Carroll Lodge No. 124
Robert W. Ridzon Negley No. 565
Carl Glenn Toronto #583
David Rainsberger Carroll Lodge No. 124
Dennis Strickler Carrol Lodge No. 124
Jason W. Short Negley Lodge No. 565
Terry Selby Augusta Lodge No. 504
by the Webmaster